Více
    16.2 C
    Czech
    Sobota 27. dubna 2024

    Rekordně teplé počasí zavírá lyžařská střediska v Evropě

    Zklamání pro milovníky zimních sportů i manažery středisek. Prázdniny chtěli využít na maximum, ale neobvykle mírné počasí připravilo světově proslulé sjezdovky Švýcarska o sníh. Zprávu přinesla agentura Reuters či server Time.

    Je leden a opuštěná stuha umělého sněhu, lemovaná zelenými pastvinami, je vše, co spojuje švýcarskou vesnici Gstaad v nadmořské výšce 1 050 metrů s nejvyššími vrcholy lyžařského střediska. Les Contamines, francouzské středisko s výhledem na Mont-Blanc, právě zrušilo závod Světového poháru v telemarku kvůli nedostatku sněhu.

    Teploty ve Švýcarsku se nedávno vyšplhaly až na rekordních 20,9 stupňů Celsia. Vážně tak narušily provoz v mnoha lyžařských střediscích, některá dokonce přinutily k dočasnému uzavření.

    V Leysinu, letovisku ve Vaudských Alpách, byla ve středu vidět na svahu jen hrstka lyžařů. Zdání zimy zde vytvářel pouze úzký pruh sjezdovky s umělým zasněžováním. Norah Sweeney, turistka z Bostonu, se těšila na pořádné zimní prázdniny ve Švýcarsku. Její naděje se rychle rozplynuly při pohledu na zažloutlou trávu na svazích.

    „Ani na východním pobřeží v USA momentálně nemáme sníh, takže všichni moji přátelé byli nadšení, že jedu lyžovat sem a budu mít hodně sněhu,“ cituje Norah Sweeney agentura Reuters.

    Teplota ve Švýcarsku stoupla o 2 stupně

    Podle zprávy Mezivládního panelu OSN pro změnu klimatu se Švýcarsko otepluje asi dvakrát rychleji, než je celosvětový průměr. Děje se tak částečně kvůli efektu zadržování tepla v jeho horách.

    MeteoSwiss, federální úřad země pro meteorologii a klimatologii, uvedl, že průměrná teplota ve Švýcarsku kolem 7,4 stupňů Celsia v roce 2022 byla zdaleka nejteplejším rokem od začátku měření v roce 1864. Průměr mezi lety 1991 a 2020 činil 5,8 stupňů Celsia.

    Lyžařská střediska a lanovky po celé zemi se potýkají s problémy a snaží se turisty zaměstnat jinými formami trávení volného času. Brambruesch, malé letovisko západně od Davosu, bavilo rekreanty tím, že na Štědrý den otevřelo své alpské cyklostezky. Snaha vykompenzovat zpoždění lyžařské sezóny.

    Má vůbec smysl učit děti lyžovat?

    V luxusním středisku Gstaad bylo ve středu otevřeno pouze 16 ze 70 lyžařských tratí. „Ve srovnání s minulým rokem zaznamenáváme pokles využití o přibližně 35-40 %,“ říká Armon Cantieni, ředitel společnosti Tele-Leysin, která provozuje lanovky a další zařízení v Leysinu. „Je jasné, že máme obavy.“

    Sophie Ruchet, obyvatelka kantonu Vaud, která se naučila lyžovat v Leysinu, přemýšlí, zda vůbec stojí za to, aby se její děti učily lyžovat. „Je to srdcervoucí vidět tak málo sněhu,“ řekla. „Napadla nás jedna myšlenka: má ještě cenu dávat naše děti na svahy, abychom je přiměly prožít ty radostné chvíle teď, když nevíme, co přinese budoucnost?“

    Server Time uvádí, že podle varování Ústavu pro výzkum sněhu a lavin budou mít do konce tohoto století dostatek přírodního sněhu k udržení provozu pouze střediska nad 2500 metrů.

    Sledujte nás na sítích

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.

    Tradiční kavárenský život či písečné duny: Za těmito památkami UNESCO stačí vyrazit k sousedům

    Mnoho vášnivých cestovatelů má na svém seznamu "povinných" míst světové ikony, jako je Tádž Mahal, Velký bariérový útes nebo Velká čínská zeď. Za některými klenoty ale stačí dojet přes hranice k sousedům.