Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  9 neuvěřitelných jeskyní, kam se musíte jet potápět

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Snili jste někdy o prozkoumání zatopených podzemních prostor? Vodní živočichové i krápníková výzdoba… Objevte, co se skrývá pod vodou těchto neuvěřitelných jeskyní.

  Rio Secreto

  Tato jeskyně s podzemní řekou na poloostrově Yucatán dává lidem šanci na její prozkoumání i bez jakéhokoliv tréninku. Byla poprvé objevena v roce 2005, kdy farmář Mayam narazil na vchod, když pronásledoval leguána. V roce 2008 se otevřela veřejnosti, aby i zbytek světa mohl spatřit krásné stalaktity, stalagmity či heliktity.

  Rybníky Piccaninnie

  V australských potápěčských kruzích má tendenci na sebe strhávat veškerou pozornost obrovská jeskyně Cocklebiddy. Ta je ovšem vhodná jen pro velmi zkušené jeskynní potápěče. Rybníky Piccaninnie jsou skoro stejně úžasné a s povolením se zde i mohou i šnorchlisti kochat pohledy do hloubky podvodního kaňonu, zatímco plavou nad propastí.

  Ginnie Springs

  Florida má bohaté množství sladkovodních jeskyní k prozkoumání, ale Ginnie Springs vyniká svou dostupností a křišťálově čistou vodou. K návštěvě velké jeskyně v Ginnie Springs není třeba žádného školení. Je uznána za dostatečně bezpečnou, aby zde byl povolen vstup potápěčům s certifikací pro otevřenou vodu. Horní část jeskyně je osvětlena sluncem, což vytváří působivou atmosféru. Pro kvalifikované technické potápěče je zde také možnost ponořit se do jeskynního systému Devil’s Ear s více než 9 kilometry podzemních chodeb.

  Národní jeskyně na poloostrově Bruce

  V gruzínské zátoce v Ontariu vytvořily vlny tento útvar osvětlený podvodním průchodem. Tato část srázu Niagara je plná jeskyní. Ovšem Národní jeskyně je z nich největší a přitahuje nejvíce pozornosti svou nádherně tyrkysovou vodou.

  Dos Ojos (Dvě oči)

  Tato cenota (závrt) s dvěma vstupními body (odtud přezdívka Dvě oči) je tak neuvěřitelná, že byla dokonce zmíněna v epizodě Planety Země Discovery Channel. Je ideální pro šnorchlaře i potápěče. Ti mohou sebrat odvahu a vynořit se v jeskyni plné netopýrů.

  Jeskyně Chandelier

  Podle pěti dramatických stalaktitů a stalagmitů byla tato pětikomorová jeskyně kdysi dávno nad vodou. Pak se po době ledové zvedla hladina moří. Čtyři z pěti komor mají stále vzduchové kapsy, kde je možné se vynořit. Zatímco někteří ponor zde popisují jako středně pokročilý, ve skutečnosti musíte být vyškoleni na jeskynní potápění, abyste pro vás byl tento zážitek přístupný.

  Grotta Giusti

  Nechte neopren doma, tyto toskánské lázně jsou postaveny kolem termálních vod a teplota podzemního jezera je příjemných 34 stupňů Celsia. Lázně Grotta Giusti nabízejí školení a výlety s průvodcem v jeskyni pro potápěče s certifikací na otevřenou vodu. K vidění je spousta formací, ale stejně jako samotné lázně je to velmi intimní, až meditativní zážitek.

  Homestead Crater

  V oblasti horkých pramenů Midway v Utahu sídlí tato 10 000 let stará, 16,5 metru vysoká travertinová kopule geotermálního bazénu. Poznáte ji z filmu 127 hodin, kdy zde James Franco padá v jedné scéně do vody. Zarezervujte si ponor do hloubky 10 m nebo šnorchlujte ve vodě o teplotě 32 stupňů Celsia.

  První katedrála

  V této 30 m dlouhé kaverně v Maui County na Havaji proniká nevídaným způsobem světlo do temnoty. Pohled je způsoben tím, že slunce prosvítá otvory ve stropě lávové kopule a vytváří efekt vitráže, odtud její název. Na rozdíl od jiných míst se První katedrála hemží mořským životem a je tu také druhá katedrála – další obrovská lávová trubice s dramatickými oblouky, přístupná potápěčům.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS