Více
  19.7 C
  Czech
  Středa, 20 října, 2021

  7 magických míst, kde pozorovat polární záři

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Polární záře je jedním z jevů vesmírného počasí. Jedná se o fantastická představení světelných jevů, která se odehrávají na obloze blízko polárních kruhů. Rozlišujeme severní polární záři (aurora borealis) a jižní polární záři (aurora australis). Jsou mírně odlišné, známější a na pozorování mnohem dostupnější je ta severní. Vidět ji tančit na obloze je rozhodně nezapomenutelný zážitek. Přečtěte si 7 tipů na nejlepší místa, kam se vydat na lov polární záře.

  Polární záře vzniká vysoko v zemské atmosféře – ve výškách od 80 do 100 km, když se nabité částice ze slunce zachytí v magnetickém poli Země. Výsledkem je barevná tančící světelná show. Na správném místě s nízkým světelným znečištěním se světla polární záře mohou objevit v jakoukoli temnou noc. Nejdelší zimní noci jsou dobré, ale nutně ne nejlepší. V blízkosti podzimní a jarní rovnodennosti (září a březen) umožňuje magnetické pole Země více solárním částicím interagovat s atmosférou. Šance ale máte během celé zimy na jednom z následujících míst:

  Island

  Island je jedinečným místem pro cestování. Ledovce, gejzíry, mohutné vodopády a sopky. V zimě polární záře jako třešnička na dortu. Islandské počasí ovšem ne vždy spolupracuje. Skvěle sjízdná silnice kolem celého ostrova (tzv. Ring road) vám nicméně umožní pronásledovat v autě jasnou oblohu. Po celé zemi si můžete toto úchvatné představení vychutnávat z horkých venkovních vířivek a termálních bazénů.

  Fairbanks, Aljaška

  Fairbanks se nachází jen dva stupně pod Arktidou. Poblíž je mezinárodní letiště a impozantní národní park Denali. Je nejlepším místem v USA pro pozorování polární záře. Má dokonce svůj vlastní předpovědní systém a mnoho agentur zde nabízí výlety za polární září daleko od světel města.

  Yellowknife, Kanada

  Toto velké město na břehu jezera Great Slave se může pochlubit vlastní „Aurora vesnicí“ a nabídkou speciálních aktivit pro turistiku za polární září.

  Kanada je rájem pro lov polární záře díky své severní šířce a nízkému světelnému znečištění. V zemi se nacházejí další populární místa pro pozorování – například Wood Buffalo nebo Jasper National Park.

  Tromsø, Norsko

  Největší město v severním Norsku leží daleko za polárním kruhem, ale díky teplému Golfskému proudu má pobřeží překvapivě mírné teploty. Scenérie s hlubokými fjordy dotváří perfektní kulisy pro polární záři. Další populární lokalitou v severním Norsku je souostroví Lofoty a daleká severská města Alta, Nordkapp a Kirkenes.

  Severní Švédsko a Finsko

  Nejsevernější švédské město Kiruna je dobrou základnou pro výlety k okolním atrakcím. V blízkosti najdete světoznámý Icehotel, hornatý národní park Abisko a setkáte se s místní sámskou kulturou a jejich soby. Kousek od města při vstupu do národního parku Abisko je na vrcholu hory vybudována Aurora Sky Station – stanice pro pozorování polární záře. Dostanete se na ni pohodlně lanovkou. Místo je oblíbené díky tomu, že se nachází ve srážkovém stínu a šance na jasnou noční oblohu jsou vyšší než na norském pobřeží.

  Ve finském Laponsku slouží město Rovaniemi jako vstupní brána do nedalekých národních parků. Tam můžete v zimě spatřit zmrzlé zasněžené stromy zvané Tykky. Jak jinak než nasvícené barevnou polární září.

  Grónsko

  Pozor – můžete být příliš severně na to, abyste mohli spatřit polární záři! Tak je tomu v případě severního Grónska. Jeďte ale na jih, a kromě světelných představení zde navštivte třeba ledovec Qaleraliq.

  Tasmánie a Nový Zéland

  Aurora australis je méně známá a hůře pozorovatelná. Vaše nejlepší šance je na jižním cípu Tasmánie a Nového Zélandu. Tmavá obloha vám umožní vidět polární záři nad jižním horizontem.

  Pozorování je možné celoročně, nejvyšší šance jsou ovšem kolem rovnodenností. Jedná se o nejbližší a zároveň dostupná místa k jižnímu magnetickému pólu. Jinak byste se museli vypravit až na Antarktidu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Reynisfjara Hra o trůny

  Ocitněte se na vlastní kůži ve Hře o trůny. Tady se seriál točil – část 1

  Jistě si pamatuje ty nádherné lokace z kultovního seriálu Hra o trůny. Věděli jste, že některé z nich můžete celkem snadno navštívit i ve skutečnosti? Vydejte se s námi do Vysokých zahrad nebo za Zeď.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 2

  Chcete si užívat procházky v přírodě, ubytovat se u místních obyvatel, poznávat kulturu vzdálených zemí a nikam nespěchat? Pak je pro vás pomalý styl cestování ten pravý. A my vám poradíme, které destinace jsou pro něj jako stvořené.
  Pomalé cestování destinace

  Rádi cestujete pomalu? Tyto destinace jsou pro vás ideální – část 1

  Nevyhovují vám hektické itineráře a odškrtávání památek ze seznamu? Pokud raději nasáváte atmosféru nového místa a seznamujete se s místními obyvateli, tyto destinace jsou pro vás ty pravé.
  Noční obloha

  Chystáte se pozorovat hvězdy? Na co nezapomenout

  Nejednoho cestovatele už oslnila krása noční oblohy. Na světě jsou místa, kde vám miliony hvězd vyrazí dech. Přečtěte si, co nezapomenout sbalit do batohu, než se vydáte na noční dobrodružství.
  Cestování

  Skupinové versus soukromé zájezdy. Obojí má svá pro a proti

  Chcete vyrazit na dovolenou se svými nejbližšími, nebo raději poznáváte nové lidi a navazujete přátelství? Vyberte si ten správný typ zájezdu.
  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Jak si užít multigenerační dovolenou

  Plánujete vzít děti a jejich prarodiče na velkou rodinnou dovolenou? Zde je několik hlavních tipů a úskalí, kterým je třeba se vyhnout.
  Reklama
  Reklama
  Reklama