Více
  16.6 C
  Czech
  Pátek, 12 srpna, 2022

  Silnice smrti – North Yungas Road v Bolívii

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Z důvodu velmi nebezpečných podmínek pro řízení, získala silnice Yungas v Bolívii přezdívku „Silnice smrti“ a je uvedena na několika seznamech nejnebezpečnějších cest planety.

  Silnice spojuje bolivijské hlavní město La Paz s nízko položenou oblastí Yungas v amazonském deštném pralese. Aby bylo možné tyto dvě oblasti propojit, musí silnice vést skrze mohutné pohoří Cordillera Oriental. Počínaje La Paz, nejvyšším hlavním městem světa s nadmořskou výškou 3660 metrů, stoupá silnice Yungas nejprve do 4650 metrů v průsmyku La Cumbre a poté prudce klesá do města Coroico v nadmořské výšce pouhých 1200 metrů. Tento pokles přes 3 450 metrů je jedním z nejdelších úseků souvislého sjezdu na světě.

  Na silnici zemře 200 až 300 lidí ročně

  North Yungas Road byla postavena ve třicátých letech minulého století paraguayskými vězni během války v Chaco. Místy byla doslova vytesána do strmého útesu. Na jedné straně silnice je strmá skála, na druhé 600 metrů hluboká propast. Většina silnice je široká pouze 3,5 metru a některé úseky jsou nezpevněné, bez zábradlí.

  Východní svahy And často zasáhnou teplé a vlhké větry z Amazonie, které přinášejí silné deště a mlhu. Již tak nebezpečná cesta je v tu dobu zalitá proudy vody a viditelnost je minimální. Následují četné sesuvy půdy a padajících kamenů. Ze stěn útesů občas prší menší vodopády.

  Aby toho nebylo málo, je pravděpodobné, že na této silnici potkáte skupiny cyklistů. Internetová sláva proměnila Silnici smrti v cíl nadšenců extrémních sportů, zejména sjezdové cyklisty. Několik touroperátorů takové výlety organizuje. Ceny se pohybují zhruba mezi 50–100 USD. Za posledních 10 let zde zemřelo při různých nehodách nejméně 13 cyklistů.

  Pokud se rozhodnete sem vydat, je potřeba opravdu důsledně dbát na bezpečnost. A nejen to – pamatujte, že při jízdě z kopce při tak velké změně nadmořské výšky zažijete výrazné změny teploty. Takže byste se podle toho měli obléct.

  Bezpečnostní opatření

  Kvůli podmínkám na silnici bylo potřeba zavést několik bezpečnostních opatření. Na silnici Yungas platí zvláštní pravidla. Zatímco zbytek Bolívie jezdí po pravé straně, zde vozidla jezdí po levé straně. Řidič nalevo má lepší výhled na okraj vozovky. Klesající vozidla navíc nikdy nemají přednost v jízdě a musí se pohybovat na vnějším okraji vozovky. To nutí řidiče přibrzdit nebo zastavit, aby bylo možné se bezpečně míjet s ostatními.

  Vláda Bolívie se snaží zlepšit bezpečnost na svých silnicích, ale výstavba v tak extrémním terénu je nákladná a pomalá. Nejsevernější část původní silnice byla nahrazena alternativní trasou s moderní a mnohem bezpečnější dvouproudou dálnicí.

  Silnice si získala určitou pozornost v populární kultuře, včetně Bolivijského speciálu Top Gear a show BBC Nejnebezpečnější silnice světa.

  V říjnu 2020 došlo k zásadní změně: Nová dlážděná dálnice dnes bezpečně odklonila většinu provozu vozidel, včetně autobusů, z takzvané Silnice smrti a ponechala původní zakřivenou, úzkou a prašnou cestu na cyklistické výlety s průvodcem a individuální řidiče hledající dobrodružství.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ