Více
  16.6 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Pevnost sv. Mikuláše v chorvatském Šibeniku

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Velké vzdušné chodby tvoří bludiště v neproniknutelné pevnosti. Ta láká mnoho turistů a průzkumníků, kteří zavítají do chorvatského města Šibenik.

  Jedna z nejlépe zachovalých pevností podél chorvatského pobřeží je lahůdkou pro městské průzkumníky. S pevninou je spojena pouze úzkým chodníkem, který sotva vyčnívá nad vodu. Její šípovitý tvar naznačuje, že tato pevnost nebyla z těch, které lze brát na lehkou váhu. Zdánlivě neproniknutelný exteriér stavby skrývá velké cihlové chodby, které přímo vyzývají k prozkoumání.

  Pevnost svatého Mikuláše u vstupu do kanálu sv. Antonína v Šibeniku představuje unikátní renesanční stavbu benátské fortifikační architektury. Byla postavena na ostrůvku Ljuljevac, kde byl kdysi benediktinský klášter sv. Mikuláše, po kterém byla pevnost pojmenována.

  Nikdy nebyla dobyta

  Benátčané postavili pevnost sv. Mikuláše v 16. století, aby blokovali turecké námořní útoky a zabránili případným útočníkům dostat se na břeh. Byla postavena z kombinace cihel a kamene do tvaru trojúhelníku. 32 děl z ní dělalo skutečně impozantní obrannou stavbu.

  Možná právě proto, že pevnost vypadá tak hrozivě a neproniknutelně, nikdo se nikdy ani nepokusil její obranu prolomit. Vzhled a pověst samy o sobě stačily k tomu, aby odradily případné útočníky od pokoušení osudu. Navzdory nečinnosti armáda pokračovala v udržování pevnosti po celá staletí, dokud ji v roce 1979 nakonec neopustila.

  Nyní do této nikdy nepokořené struktury pronikají pouze městští průzkumníci. Překvapivě vzdušný interiér pevnosti je pozoruhodně zachovalý. Takže si snadno představíte, že i vy jste členem jedné z různých armád, které okupovaly tyto zdi během mnoha staletí používání.

  Do pevnosti pouze lodí

  Mimořádná hodnota pevnosti svatého Mikuláše spočívá v její původní podobě a některých vzácných renesančních architektonických řešeních. Proto byla v roce 2017 zapsána na seznam světového dědictví UNESCO v rámci nominace Systém obrany Benátské republiky mezi 16. a 17. stoletím.

  Pevnost byla oficiálně otevřena pro návštěvníky 15. června 2019. Jediným způsobem, jak se do ní v roce 2022 dostat, je plavba lodí ze Šibeniku. Lodní linka ze Šibeniku Riva do pevnosti sv. Mikuláše funguje v letní sezóně 4-5 denně. Loď vyplouvá z Rivy, jen kousek od hotelu Bellevue a čerpací stanice Ina. Celková doba trvání výletu včetně plavby lodí a prohlídky pevnosti je 2 hodiny.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS