Více
  8 C
  Czech
  Sobota 24. února 2024

  Objevte nádheru portugalských nádraží. Zde se vyplatí zastavit

  Dvě největší města Portugalska, Lisabon a Porto, vás překvapí už na první pohled. Pokud tedy přijedete vlakem. Na těchto nádražích se vyplatí zastavit a rozhlédnout.

  Gare do Oriente v Lisabonu, Portugalsko: Modernistický zázrak

  Lisabon je fantastickým městem na objevování. Od křivolakých uliček Alfamy až po lahodné stánky s jídlem na trhu Time Out. Ti, kteří do portugalské metropole přijedou vlakem, však zažijí méně známou podívanou: Gare do Oriente.

  Ultramoderní dopravní uzel, který navrhl přední španělský architekt Santiago Calatrava, byl postaven v době konání světové výstavy Expo ’98. Modernistická stavba s mříží ze skla a kovu je náležitě poutavá.

  Nachází se zde stanice lisabonského metra, vysokorychlostní příměstské a regionální železniční tratě, autobusové nádraží a nákupní centrum.

  São Bento v portugalském Portu: Za oslnivým azulejo

  Portugalsko je známé svými krásnými dlaždicemi azulejo. A některé z nejpůsobivějších najdete na nádraží São Bento v Portu.

  Na 551 metrech čtverečních se nachází přibližně 22 000 dlaždic, které zobrazují výjevy z portugalské historie a venkovského života. Navrhl je a namaloval známý umělec a hrnčíř Jorge Colaço a byly odhaleny v roce 1903.

  A jako bonus: Navštivte Nádraží Rotterdam Centraal v nizozemském Rotterdamu

  Poté, co byl Rotterdam za druhé světové války zničen bombardováním, vrhl se bezhlavě do budoucnosti a přijal moderní design.

  Nejnovější inkarnace nádraží Centraal Station, odhalená v roce 2014, se vyznačuje impozantní skleněnou a kovovou fasádou, která ustupuje teplému a příjemnému dřevěnému interiéru.

  Nástupiště, na nichž jezdí vysokorychlostní vlaky do Amsterdamu, Bruselu a Paříže, jsou zaplavena světlem ze skleněných stropů, které jsou vybaveny jedním z největších střešních solárních projektů v Evropě. Nádraží nabízí parkoviště pro více než 5 000 jízdních kol a dotváří tak obraz udržitelnosti.

  Sledujte nás na sítích