Více
  10.5 C
  Czech
  Čtvrtek, 29 září, 2022

  Maďarsko: země termálních lázní

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Maďarsko možná nemá přístup k oceánu, ale plavky si rozhodně nezapomeňte. Tento vnitrozemský stát se hemží termálními prameny. Je jich tu více než 1300, z toho 123 jen v Budapešti. Stačí si vybrat.

  Tyto vodní zdroje jsou bohaté na rozpuštěné minerály, přičemž přesný obsah minerálů se liší v závislosti na lokalitě. Jsou léčivé a zároveň uklidňující. Některé zapáchají sírou, některé jsou slané a některé mají jiné zvláštní vlastnosti. Každý z nich je speciálně doporučován pro léčení určitých zdravotních stavů. Kultura wellness a spa je součástí maďarského životního stylu již stovky let.

  Turecké lázně v Budapešti

  Maďarská lázeňská kultura začala v římských dobách, ale některé z nejúžasnějších budapešťských lázní byly postaveny během 150 let osmanské nadvlády. Tyto lázeňské domy ze 16. století mají podobnou strukturu s centrálními bazény ve tvaru osmiúhelníku zakončenými vysokými klenutými stropy, kterými do vody pronikají paprsky světla.

  Okolo hlavního bazénu je obvykle několik menších plus sauny a pára. Budapešťské turecké lázně, Rudas Fürdő, Király Fürdő a Veli Bej Fürdője, se všechny nacházejí poblíž břehu Dunaje na straně Budína, poblíž termálních zdrojů.

  Architektonické poklady „Lázeňského města“

  Kromě tureckých lázní se Budapešť může pochlubit mnoha dalšími historickými lázněmi, díky čemuž si vysloužila přezdívku „Lázeňské město“. Pára stoupající z venkovních bazénů v novobarokním Széchenyi Fürdő je ikonickým obrazem, stejně jako místní obyvatelé hrající šachy na plovoucích šachovnicích. Uvnitř Széchenyiho zámecké budovy v městském parku čekají více než dvě desítky bazénů, parních lázní a saun.

  Gellért Fürdő v secesionistickém stylu na druhé straně řeky, postavené v roce 1918, jsou pravděpodobně nejkrásnějšími budapešťskými lázněmi. S architektonickými detaily jako jsou stropy s freskami, složité kamenné sloupy, dlaždicové mozaiky, sošky a klenuté stropy, jsou skutečným architektonickým zázrakem.

  Největší evropské termální jezero

  Jezero Hévíz je jedním z přírodních divů Maďarska. Nachází se poblíž severozápadní strany jezera Balaton a jedná se o biologicky aktivní přírodní termální jezero o rozloze více než 10 akrů. Lotosové květy rostou na hladině jeho vody, která je dostatečně teplá, aby se do ní dalo ponořit i v zimě. Jezero je obklopeno hotely a léčebnými středisky nabízejícími řadu služeb, včetně procedur s léčivým bahnem pokrývajícím dno jezera.

  Koupání v jeskyni

  Jeskynní lázně v Miskolctapolca zasazené do přírodní jeskyně, kterou protéká termální voda, mají pět koupališť naplněných termální vodou o různé teplotě. Nachází se v severozápadní části země a jedná se o jediné evropské termální jeskynní lázně. Venku je několik bazénů a dobrodružný areál pro děti.

  Termální lázně Egerszálok

  Eger je nejlépe známý svými víny. Nedaleko od vinic je ale nepřeberné množství termálních pramenů. Nejvýznamnější z termálních lázní v regionu je Egerszalók. Kouřící léčivá voda pochází zpod sopečného pohoří Mátra a stéká dolů unikátní řadou terasovitých vápencových útvarů lemovaných travertinem, které jsou pro svůj vzhled nazývány „Salt Hill“, neboli „solný kopec“.

  Turecké památky

  V provinčním městě Eger jsou Török Fürdő posledními dochovanými tureckými lázněmi na maďarském venkově a nejsou daleko od nejsevernějšího zbývajícího minaretu, který postavili Osmané. Tento lázeňský dům, postavený v klasickém tureckém stylu, má šest bazénů, do kterých přitéká radonová léčivá voda.

  Mezi vinné sklípky na jih

  Vydejte se směrem k jižní hranici Maďarska s Chorvatskem a je pravděpodobné, že narazíte na některé z mnoha vinných sklípků seskupených ve Villány, jedné z předních oblastí produkujících červené víno v zemi. Rozlehlé lázně Harkány, s více než tuctem vnitřních i venkovních bazénů, jsou perfektním receptem na výlet s ochutnávkou vína.

  Pramen objevený při hledání ropy

  V roce 1957 vrtali horníci v Büku v naději, že najdou ropu. Místo toho se ze země vyřítil 230 stop vysoký sloup vody a na místě bylo později postaveno léčebné centrum Bükfürdő. Voda bohatá na minerály proměnila toto městečko nedaleko rakouských hranic v jedno z významných maďarských lázeňských míst.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS